2007 Türkiye Beklentiler, Tercihler, Beğeniler

Türkiyedeki en beğenilen markaların da incelendiği “2007 Türkiye Beklentiler, Tercihler, Beğeniler” araştırmasına göre en beğenilen marka Arçelik. Yüzde 44’lük oranla en beğenilen marka olan Arçelik’i sırasıyla yüzde 16 ile Beko, yüzde 15 ile Ülker, yüzde 14 ile Bosch ve yüzde 14’lük beğenme oranıyla Vestel takip ediyor. İlk ona giren diğer markalar ise Nokia, Sony, İstikbal, Profilo ve Adidas.

KMG Araştırma CEO’su Vural Çakır araştırma sonuçlarını değerlendirirken şunları söyledi: “Marka performansını ölçen birçok gösterge var. Bunların konumlandırma açısından en önemlisi, bir marka açısından zirve noktası tüketicinin markaya duyduğu ilginin yüksekliği. Marka beğenisi bu ilginin bir göstergesi. Marka beğenisi, kuşkusuz marka hatırlamayı da kapsar. Türkiye çapında yürütülen bu çalışmada en beğenilen bu markaların bir ön şart olarak yaygın bir bilinirlik yaratmış olmaları gerekir; sonra da bilinirliğin ötesine geçmiş olmaları. Bütün markaların arasında Arçelik’in özel bir yeri var, çünkü Arçelik yüzde 44 gibi çok büyük bir oran ve diğer markalardan açık arayla önde en beğenilen marka konumunda.”

Türkiye’yi temsilen 26 ilde toplam 1.091 kişi ile yapılan araştırmanın sonuçlarına göre en beğenilen markalar sorusuna verilen yanıtlardan oluşan sıralamada dayanıklı tüketim ürünleri daha ön planda yer alıyor. Tüketiciler daha yüksek fiyat ödedikleri ürünleri daha öncelikli olarak değerlendiriyorlar. En beğenilen marka Arçelik’in kadınlar arasında daha yüksek oy aldığı görülüyor. Kadınlar yüzde 47’lik bir oranla en beğendikleri marka olarak Arçelik’i belirtirken erkeklerde bu oran yüzde 40 olarak görülüyor. Kadınların en beğendikleri marka sıralamasında Beko, Bosch, Vestel ve İstikbal gibi markaların üst sıralarda olması dayanıklı ev ürünlerinin kadınlar tarafından daha biliniyor olduğunu gösteriyor. Araştırmada yaş grupları bakımından da incelenen marka sıralamasında 18-24 yaş arası genç kitlenin en beğendiği markalar arasında yüzde 17 ile Nokia’nın ve yüzde 15 ile Adidas’ın ilk beşe girdiği dikkat çekiyor.

Advertisements

Leave a comment

Filed under KMG

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s